1. Nyitókör (10 perc)
Nagy körben: Hogy érzed most magad, hogy vagy itt, mi történt veled az elmúlt héten?
2. Ki húzza a rövidebbet? (10 perc)
Egy gombolyag madzagból annyi 20 és 40 cm közötti, különböző hosszúságú darabot vágunk le, ahány résztvevőnk van. A madzagdarabokat egy halomba rakjuk, mindenki válogatás nélkül húz egyet. Kérjük meg a gyerekeket, hogy meséljenek el valamit magukról, amit a többiek még valószínűleg nem tudnak. Addig kell beszélniük, amíg a kapott madzagdarabot lassú, egyenletes mozgással a mutatóujjukra csavarják. Ha valaki nagyon leakadnak a többiek kérdésekkel segíthetik.
3. Álmaid otthona (25 perc)
Három csoportban dolgoznak a résztvevők. Előkészítünk mindenféle apróságot, amit össze tudtunk szedni, pl. építőkockák, legódarabok, logikai készletek, számolópálcikák, gombok, műanyag poharak, újságpapírok, üres flakonok, gyurma, madzag, olló, ragasztó, cellux stb.
A csoportok feladata, hogy a rendelkezésükre álló anyagokból megépítsék álmaik otthonának makettjét. Amikor elkészült, bemutatják a többieknek.
4. Álom vagy valóság? (10 perc)
Minden csoport megkapja a mellékletben található 3–3 lufit és a 9 részre vágott kép 3–3 darabját. Csoportokban beszéljék meg, hogy a megépített álomotthonból mi az, ami valószínűleg csak álom marad (pl. kacsalábon forog, egy lakatlan szigeten áll, 120 emelete van stb.), és ezeket írják egy-egy lufira (nem baj, ha nem találnak 3 ilyet, de 1–2 legyen). A kép egy-egy darabjának hátára írjanak olyan dolgokat, ami szükséges ahhoz, hogy megfelelő otthonuk legyen (pl. biztos fizetés, tiszta környezet, kedves szomszédok stb.). Nagykörben beszéljük meg, hogy a lufikkal milyen álmokat tudunk elengedni, majd a képdarabokból közösen összeállítjuk a képet. Szeretnétek ebben a különleges házban lakni? Miért igen/nem?
5. Zárókör (5 perc)
Mit viszel haza a mai foglalkozásról? Mi volt a legjobb/ legnehezebb?
MELLÉKLET
VISSZAJELZÉSEK
Tiszafüred
12 főből 10 fő volt jelen. Úgy alakult, hogy csak 3 régi lányunk van a többi új és inkább kisebb. Kicsit nehezen indult a beszélgetés az újak, a kisebbek, meg voltak illetődve. A régiek, a nagyobbak viszont nagyon kedvesen biztatták őket.
A bemutatkozás is nehezen ment az újaknál. Jó kérdések, bátorító szavak hangoztak el a nagyobbak részéről. Nehezíti a feladatot, hogy 2 lány eddig nem az iskolánkba járt, most ötödikben érkezett hozzánk. Egymást sem ismerik.
A csoportok is úgy alakultak, hogy a hetedikesek választottak maguk mellé kicsiket. Jó csapatként működtek együtt, kreatív ötletes házak készültek. Nagyon hamar megértették, hogy mit kell a lufira írni. A képen lévő ház megosztó volt, volt, akinek tetszett, volt akinek nem.
Jó hangulatban telt a délután, elmondták, hogy el se tudták képzelni milyen lesz, de ez nagyon jó foglalkozás volt.
Salgótarján