-
Nyitókör (10 perc)
Nagy körben: Hogy érzed most magad, hogy vagy itt, mi történt veled az elmúlt héten?
-
Miért jó neked? (10 perc)
A résztvevők nagy körben állnak, kapnak kis gondolkozási időt, hogy kitalálják, miért jó nekik, ha másnak segítenek. A foglalkozásvezető egy kis labdát dob az első embernek, aki röviden mond valamit (pl. jó érzés, hogy hasznos vagyok), majd tovább dobja valakinek a körben, akinek mást kell mondania. Ismételni nem lehet egymást, ha valaki elakad, segítő kérdéseket tehetnek fel a többiek.
A játék addig tart, amíg mindenki sorra kerül.
-
Házimunka (10 perc)
A résztvevők párokat alkotnak, minden pár megkapja az 1. melléklet képeit, majd elmesélik egymásnak, hogy a képen látható házimunkát náluk otthon általában ki végzi. Megbeszélik, hogy ha az a személy bármilyen okból (pl. betegség) nem tudná elvégezni az adott munkát, tudnának-e segíteni, helyette elvégezni, vagy mástól kérnének segítséget.
Nagy körben meghallgatunk néhány önként jelentkezőt. Megbeszéljük a különbséget a saját feladat elvégzése és a segítségnyújtás között. Pl. Segítségnyújtás-e, ha valaki elmosogat otthon? Nem, ha ez az ő feladata. Igen, ha egyébként más családtag feladata lenne, de megcsinálja helyette.
A foglalkozásvezető felteheti a kérdést: ha a szülő segít a gyereknek házifeladatot írni, akkor segítséget nyújt vagy a szülői feladatát végzi? Mit gondolnak erről?
-
Kitől kérnél segítséget? (15 perc)
A résztvevők ismét párokat alkotnak (más párral), minden pár megkapja a 2. melléklet szituációs kártyáit. Megbeszélik, hogy ők mit tennének ebben a helyzetben, kitől kérnének segítséget.
Nagy körben meghallgatunk néhány önként jelentkezőt.
-
Hogyan segítenél? (10 perc)
A résztvevők 3 fős kiscsoportokban megkapják a 3. melléklet képeit. Megbeszélik, hogy milyen probléma lehet a képen, és ők személy szerint hogyan tudnának segíteni. Ha szükséges, a tableteket használhatják információszerzésre.
Nagy körben meghallgatunk minden csoportot.
-
Zárókör (5 perc)
Mit viszel haza a mai foglalkozásról? Mi volt a legjobb/ legnehezebb?
- melléklet
HÁZIMUNKA
- melléklet
SZITUÁCIÓK
- Háromgyerekes édesanya vagy, eltörött a lábad, egy hétig feküdnöd kell, utána még 4 hétig leszel gipszben. Kitől kérsz segítséget?
- A munkahelyeden elromlik a számítógéped, és sürgős munkát kell elvégezned. Kitől kérsz segítséget?
- Az adóhivataltól felszólítást kapsz, hogy egy nagyobb összeget be kell fizetned. Nem érted, miért, és nincs is ennyi pénzed. Kitől kérsz segítséget?
- Egyedül élsz a városban egy albérletben, eldugul a vécéd. Kitől kérsz segítséget?
- A szerelmed szakított veled, nagyon szomorú vagy. Kitől kérsz segítséget?
- A szórakozóhelyen egy ismeretlen férfi mindenáron táncolni akar veled. Kitől kérsz segítséget?
- Fontos vizsgát kell tenned, de sok mindent nem értesz a tananyagból. Kitől kérsz segítséget?
- A buszmegállóban egy eszméletlen férfit találsz, nincs ott senki más. Kitől kérsz segítséget?
- melléklet
SEGÍTSÉGNYÚJTÁS
VISSZAJELZÉS
Tiszafüred
Ezen a foglalkozáson csak 4 lány vett részt. A jelenlévők is nagyon félnek, nem azért, hogy betegek lesznek, hanem, hogy hazaviszik a családtagjaiknak a vírust. A feladatokat sem tudtam a leírtak szerint megvalósítani. Bármihez fogtunk, mindig a vírus jutott eszükbe. A segítségnyújtást inkább csak családon belül tudták elképzelni. Kivéve K., aki senkire nem számíthat, ráadásul van egy „ura” (felnőtt barátja), akinek a szüleit is (apósnak és anyósnak nevezi, 60-65 évesek) K. segíti, mos főz, takarít. Inkább egy beszélgetős foglalkozás volt. Olyan dolgokba avattak be, amit nem is gondoltam. Jó érzés volt, hogy a bizalmukba fogadtak.
Salgótarján