1. Nyitókör (10 perc)
Idézzük fel a pozitív megerősítések fontosságát, kérjük meg a résztvevőket, hogy próbálják minél többször alkalmazni a foglalkozás során (és azon kívül).
2. Álláshirdetések
2.1. Minden résztvevő kap egy példányt az álláshirdetésekből (lásd melléklet). Egyénileg átböngészik, és kiválasztanak egyet, amire (felnőtt korukban) szívesen jelentkeznének. (8 perc)
2.2. Nagy körben megbeszéljük, hogy milyen szempontok szerint döntöttek (pl. munka érdekes-e, helyszín, fizetés), mostani tudásukhoz képest miben kellene még fejlődniük (pl. nyelvtudás). (8 perc)
2.3. A résztvevők két csapatba rendeződnek, kiválasztanak egy embert, akit a csapat felkészít az állásinterjúra. Gondolják át közösen, milyen kérdéseket tehetnek fel a munkaadók, illetve az adott állás kapcsán milyen kérdéseket kellene feltennie a jelentkezőnek. Beszéljék át, hogyan tudja magát a legjobb színben feltüntetni anélkül, hogy hazudna. (10 perc)
2.4. Szituációs játék: a csapatok kölcsönösen állásinterjút tartanak a másik csapat felkészített emberének, a végén kihirdetik, hogy az elhangzottak alapján felvennék-e dolgozni. (2×5= 10 perc)
3. Csempészjáték (10 perc)
Tréfás felvezetés: Ha az egyenes út nem megy, legalább ne bukjatok le!
A résztvevők összevissza (nem körben) járkálnak, közben igyekeznek minél több emberrel szemkontaktusba lépni. A foglalkozásvezető egy 8-10 cm átmérőjű labdát vagy zoknigombócot ad valakinek (ez a drogszállítmány). A csempészek feladata, hogy járkálás közben titokban átadják egymásnak a labdát. A kijelölt rendőr megpróbálja elkapni őket, ha sikerül, ő lesz a csempész, és akit elkapott, a rendőr.
Játék közben hallgassuk a Just Got Paid című számot, ami arról szól, hogy milyen öröm fizetést kapni:
(Ha van rá idő, a foglalkozás végén megnézhetjük a videoklipet is.)
4. Zárókör (5 perc)
Mit viszel haza a mai foglalkozásról? Mi volt a legjobb/ legnehezebb?
MELLÉKLETEK
VISSZAJELZÉSEK
Salgótarján
A foglalkozás elején már sikerült egy fontos dolgot megvalósítanunk: a pozitív megerősítések hatására (mondj valamit, ami tetszett a mai napban; a hétvégén történt veled különleges dolog, ami jobbá tette a napodat; szülinapod egy emléke…stb) minden lány jókedvűen kezdte a foglalkozást.
A foglalkozás nagyon hasznos volt, mert olyan dolgokra terelődött a beszélgetés, amiről néhányan nem gondolkodtak még. Beszéltünk a tanulás, a nyelvtanulás fontosságáról (ebben a csoportban ez elégé gyenge pont) Az állásinterjút a két hetedikes lány vezényelte le (szokás szerint). Felmerült a kérdés, hogy miért kell nekik itt lenni, hisz határozott jövőképük van?!
Talán azért, hogy megerősítsük őket, támogassuk őket, segítsék a bizonytalanabb társakat vagy egy új közösség tagjai legyenek… A játékot nagyon élveztük, hihetetlen, milyen ügyesen összetartottak.